Netradičně v neděli 13. 12. jsme cestovali do Prostějova k pro nás neznámému týmu Orli Prostějov. Odjezd ve 12 hodin sliboval, že by žádná z hráček nemusela zaspat a taky jsme vyrazili opravdu na čas. Coby doprovod a pomocný dohled nad čím dál více pubescentním :-) družstvem děvčat jela velká Maki a Kiki, kterým opožděně moc děkuji za pomoc. Hlavním fotografem byla menší Kiki, jejíž profi fotky si určitě prohlédněte a děkovačky směřujte na její FB.

OP Prostějov - BK Spartak

1. zápas 49:48

2. zápas 42:24

Fotky ZDE

Vstup do prvního zápasu jsme měli po všech stránkách špatný i přes to, že jsme v hale byli včas, dokonce ještě dřív než soupeř a holky měly čas se sžít s neznámým prostředím. Díky špatné obraně jsme rychle prohrávali 10:0 a první koš dala Vikča až po čtyřech minutách hry. Proto i první čtvrtina skončila nelichotivým skóre 16:5 v náš neprospěch a do další části hry jsme měli co zlepšovat. Počínaje druhou čtvrtinou začaly holky výrazně lépe bránit, nebály se najíždět a začaly bojovat o každý míč a díky tomuto tlaku začal soupeř chybovat, často nás fauloval a přestal nám dávat snadné koše ze hry. Obraz hry se najednou otočil a zbylé tři čtvrtiny se nám podařilo vyhrát 8:14, 14:17 a 11:12. Je škoda, že hlavního rozhodčího Pavla Musila více zajímaly průběžné výsledky hokeje na telefonu, než dění na hřišti a druhý rozhodčí byl sice na hřišti přítomen, ale o basketbalových pravidlech toho moc nevěděl. Oba rozhodčí jsem neustále upozorňoval (často i společně se zapisovatelem z Prostějova) na přehlížené přestupky, což stále nahrávalo soupeři a tak jsme se do většího vedení než o čtyři body nedokázali dostat. Vše tito dva prznitelé basketbalu korunovali v závěru zápasu, kdy byl Lucce zapískaný neviditelný faul a Prostějov díky oběma proměněným trestným hodům srovnal na 46:46. S dalším útokem se situace opakovala, tentokrát faul ze strany Maki zřejmě byl, ale následný koš neměl platit, protože faulovaná hráčka ještě nebyla ve dvojtaktu na koš. Soupeři vznikla výhoda „and one“ a ten proměnil i darovaný trestný hod. Za stavu 49:46 se podařilo Vikči už jen snížit nájezdem na 49:48 a holky šly s velkou křivdou na duši z hřiště.

Bodovaly: Viki 16 bodů (trestné hody 8/2), Žany 15 (12/6), Ami 0 (2/0), Maki 12 (3/2), Lucka 4, Bára 1 (2/1)

Začátek druhého zápasu byl o něco lepší v tom, že nám soupeř neutekl zrovna na 10:0. Ve čtvrté minutě jsme ještě těsně prohrávali 7:5, ale díky vyčerpávajícímu prvnímu zápasu, který holky odehrály v zúžené sestavě v deseti hráčkách, chyběly brzy síly a soupeř se začal pomalu vzdalovat. Postupně jsem do sestavy zařadil všechny hráčky tak, aby si každý zahrál a přestal jsem řešit výsledek druhého zápasu. Ten jsme prohráli 42:24 a nezbývá než vše vrátit soupeři 2. 4. 2016 na domácím hřišti.

Bodovaly: Žany 8 (6/2), Ami 2 (2/0), Viki 3 (4/1), Lucka 4 (6/0), Maki 7(1/1)

Když pominu vliv rozhodčích na zápas, tak problém prvního zápasu byl ve špatném začátku, kdy jsme si díky laxní obraně vyrobili manko 10:0 a museli jsme si ho zvýšeným úsilím smazat. Další nevyužitý prostor jsme měli v proměňování trestných hodů, protože z 27 pokusů dát 11 bodů je docela málo. V druhém zápase holky „tahounky“ už opravdu fyzicky nemohly, což bylo markantně vidět na trestných hodech. Z 19 pokusů dát pouze 4 body je tragické. Každopádně óóóóóóóóbrovská pochvala patří holkám za to, že se dokázaly zvednout, srovnat krok se soupeřem a přehrávat ho.

Pro mě jsou morálním vítězem a můžeme se těšit na další jejich představení, které bude 9. 1. 2016 na domácím hřišti se soupeřem ze Zlína.